Instrumenty

Klasyczne instrumenty używane w muzyce jazzowej

Klasyczne instrumenty używane w muzyce jazzowej

Każdy gatunek muzyczny ma swoją specyfikę. Od rytmów, poprzez powtarzające się rymy i oczywiście instrumenty, których są używane. Dzisiaj porozmawiamy o kilku najważniejszych instrumentach jazzowych. O tych, które w taki czy inny sposób miały fundamentalny wpływ na rozwój jazzu

1. Trąbka

Chociaż trąbka jest instrumentem używanym wielu różnych stylach i gatunkach muzycznych, trąbka jazzowa podbiła serca miłośników muzyki na całym świecie swoim wyjątkowym brzmieniem. Do dziś jest jednym z głównych instrumentów jazzu. W ramach tego gatunku muzycznego trąbka spełnia wiele ról, głównie tę, która polega na tworzeniu potężnych i dźwięcznych, melancholijnych lub radosnych melodii. Cokolwiek muzyk chce wyrazić, może to zrobić za pomocą trąbki. Dość typową odmianą w niektórych zespołach jazzowych jest zastąpienie trąbki waltornią, ponieważ może ona zapewnić podobną dźwięczność.

2. Saksofon

Saksofon jest bez wątpienia jednym z instrumentów najbardziej kojarzonych z jazzem na całym świecie. Nierzadko, gdy pada słowo „jazz”, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl jest brzmienie tego instrumentu. Najpopularniejszy jest saksofon altowy, ponieważ jest on najwygodniejszy w obsłudze i użytkowaniu. Jednak najczęściej używanym wariantem przez muzyków jazzowych jest tenor, choć saksofon barytonowy jest również bardzo popularny. Ten wariant może być tak duży i ciężki, że zazwyczaj gra się na nim na siedząco.

3. Fortepian

Fortepian jest jednym z najbardziej wszechstronnych instrumentów na świecie. Dlatego też można go usłyszeć w tak różnych i odmiennych od siebie gatunkach jak jazz, pop, rock, ballada, klasyka, techno, a nawet w tradycyjnej muzyce wielu krajów. W jazzie praktycznie we wszystkich piosenkach występuje fortepian, który był jednym z podstawowych filarów w tworzeniu jazzu. W rzeczywistości jest to jeden z najlepszych instrumentów do zrozumienia harmonii i struktur tego gatunku. Z tego powodu wielu jazzmanów rozpoczyna naukę gry na fortepianie, aby poprawić swoje umiejętności gry na głównym instrumencie oraz zdolność do improwizacji. Jesteś fanem jazzu? Z pewnością zainteresuje Cię to wydarzenie kulturowe. 

4. Puzon

Puzon nie jest zbyt często spotykanym instrumentem w jazzie, ponieważ nie wszystkie zespoły go używają. Ale kiedy jest obecny, naprawdę daje o sobie znać. Pomyśl o nim jako o bardzo potężnym instrumencie, podobnym do trąbki, ale o wiele większym. To dlatego ma tendencję do przyciągania uwagi i zajmuje centralne miejsce, kiedy pojawia się w piosence. Puzonista musi grać na nim wyśmienicie, aby zabłysnąć, nie przyćmiewając pozostałych instrumentów.

5. Klarnet

Klarnet również odegrał fundamentalną rolę w ewolucji jazzu. Klarnet był używany w tej muzyce od jej powstania w Nowym Orleanie na początku XX wieku, kiedy to dawniej zniewoleni muzycy zaczęli dołączać do zespołów wojskowych, dając początek jazzowi.