Muzyka

Jak polepszyć dźwięk nagrania z mikrofonu?

Jak polepszyć dźwięk nagrania z mikrofonu?

Mikrofon jest jednym z najważniejszych elementów udanego nagrania. Jeśli Twój mikrofon brzmi źle, nie masz szans na to, by brzmieć świetnie! Ale jak sprawić, by mikrofon nie brzmiał źle? Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci rozwiązać ten problem!

1. Ustaw się w odpowiedniej odległości od mikrofonu

Ustawienie się w odpowiedniej odległości od mikrofonu to świetny sposób na poprawę jakości dźwięku. Jeśli będziesz zbyt daleko, trudno będzie Cię usłyszeć, a jeśli będziesz blisko, wyłapane zostaną wszystkie niepożądane dźwięki. Najlepiej nagrywać w odległości ok. 20 cm od przedniej części mikrofonu (czyli mniej więcej na długość jednej ręki). Jeśli to nie zadziała, spróbuj cofnąć się o 30 cm i sprawdzić, czy jakość dźwięku się poprawi.

Jeśli tylko ustawisz się w odpowiedniej odległości, zachowując prawidłową postawę i upewnisz się, że nie jesteś zbyt blisko lub zbyt daleko, nie będziesz musiał się martwić o złą akustykę pomieszczenia! Oczywiście na dźwięk ma wpływ wiele innych czynników, takich jak pogłos (lub jego brak) i hałas w tle. Wiele podobnych zagadnień technicznych i wiele więcej znajdziesz na stronie szczecininfo.pl Sprawdź już teraz.

2. Nagrywaj w cichym pomieszczeniu, bez szumów z otoczenia

Nagrywanie w cichym miejscu to kolejny krok do poprawy jakości dźwięku. Jeśli z tle jest zbyt wiele szumów (pochodzących od samochodów, budowy lub innych źródeł), mikrofon będzie je wychwytywał i trudno będzie skupić się na tym, co mówisz! Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego jest nagranie siebie mówiącego podczas odtwarzania muzyki o normalnej głośności. Następnie odtwórz nagranie i sprawdź, czy słychać hałas w tle – np. ruch uliczny lub przelatujący samolot…

3. Nagrywaj w pokoju z miękkimi powierzchniami wokół

Dobrym pomysłem jest również nagrywanie w pomieszczeniu, w którym wokół Ciebie znajdują się przedmioty. Te miękkie powierzchnie pochłoną część dźwięków i sprawią, że nagrania będą cichsze, a jednocześnie zredukują echo! Jest to szczególnie ważne, gdy podczas odsłuchu słyszysz echo.

Choć nie wszystkie mikrofony odbierają dźwięki z otoczenia, to niektóre z nich odbierają – co oznacza, że odbierają pogłos lub echo od otaczających ścian i mebli…

Istnieje wiele sposobów rozwiązania tego problemu, w tym użycie pop-filtra, odsunięcie się od twardych powierzchni, zainstalowanie paneli akustycznych/mebli itp… Ale miejmy nadzieję, że te niewielkie zmiany wystarczą, abyś nie musiał się martwić złą akustyką.